Wysokie rachunki za prąd są zmorą wielu polskich przedsiębiorstw i firm usługowych. Często zużycie energii elektrycznej jest jednym z głównych kosztów ich działalności. Chociaż płacenia rachunków za prąd nie da się uniknąć, to można poszukać sposobu aby je kontrolować, a co za tym idzie – spróbować je obniżyć.

Trudno jest jednak zoptymalizować coś, czego nie jesteśmy w stanie sami dokładnie zmierzyć. Dlatego tak ważna jest możliwość monitorowania zużycia energii. Można to zrobić analizując faktury albo osobiście kontrolować stan liczników. To jest jednak czasochłonne i nie zawsze zgodne z tym, za co musimy zapłacić. Na szczęście są inne rozwiązania. Są to systemy, dzięki którym mamy dostęp do aktualnych danych dotyczących zużycia energii o każdej porze i z dowolnego miejsca. Z kolei analiza zebranych danych, pozwala zoptymalizować nasze koszty. Jakie?

Po pierwsze – zmniejszenie lub zwiększenie limitu mocy umownej

Ilość zamawianej mocy, powinna być ściśle uzależniona od profilu i  planów działania firmy. Czy planujemy inwestycje związane z zakupem nowych urządzeń, czy firma zamierza zwiększyć produkcję, a może zmienia profil swojej działalności i część z dotychczas używanych maszyn, już nie będzie potrzebna? W tym ostatnim przypadku, powinniśmy pomyśleć o zmniejszeniu limitu mocy. Bowiem za każdy niewykorzystany 1 kW płacisz od kilkudziesięciu groszydo kilku złotych, co w skali roku może stanowić nawet kilkaset niepotrzebnie straconych złotych.

Do oszczędności przyczynić się może również zwiększenie wartości mocy umownej. Zwłaszcza wtedy, gdy po analizie okaże się, że faktyczne zużycie prądu w Twojej firmie przez większą lub znaczną część roku  jest większe od wartości zapotrzebowania zadeklarowanej w umowie.  Wówczas, zmuszony jesteś zapłacić rachunek za energię powiększony o dodatkową wysoką opłatę.

Spółki dystrybucyjneoferują klientom biznesowym możliwość zamówienia zróżnicowanej mocy umownej w określonych miesiącach. Żeby stworzyć tzw. harmonogram mocy umownej niezbędny jest stały monitoring, który pozwoli dokładnie przeanalizować faktycznie zużycia.

Po drugie – odpowiednia taryfa

W przypadku wyboru taryfy, kluczowym jest dostosowanie jej do typu prowadzonej działalności i sposobu pracy naszego przedsiębiorstwa. Przykładowo jeżeli duża część zużycia energii elektrycznej przez naszą firmę ma miejsce w godzinach wczesnego rana i wieczornych to na pewno warto rozważyć taryfę, która dzieli dobę na godziny szczytowe i pozaszczytowe.

W obszarze działalności produkcyjnej i biznesowej funkcjonują trzy taryfy – A, B i C. Czyli kolejno dotyczą wysokiego, średniego i niskiego napięcia.

Po trzecie – zmiana sprzedawcy prądu

Dzięki zmianie sprzedawcy energii, przedsiębiorstwa już po dwunastu miesiącach mogą zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Po czwarte – kompensacja mocy biernej

Moc umowna jest takim czynnikiem, który możemy mieć pod kontrolą. Natomiast czynnikiem wymykającym się spod kontroli, jest moc bierna. Dlatego tak ważne jest jej monitorowanie. W innym przypadku, o tym, że były przekroczenia mocy biernej, dowiesz się płacąc za nie wysokie kary. Zamiast przepłacać, zacznij oszczędzać, inwestując w monitoring i montaż urządzenia do kompensacji mocy biernej.